در خطبه‌های نماز جمعه کرج مطرح شد:

توصیه‌های شش‌گانه امام‌جمعه کرج به دولتمردان برای کنترل‌گرانی / نان سمبل اقتصاد و معیشت است / دولت در مسئله گرانی ورود جدی کند / بازسازی ایمان و دین مردم دشوار است/ اعمال سیاست‌ها با شیب لازم و فراهم شدن زیرساخت‌های مقتضی صورت گیرد / قاطعانه و محکم با اخلالگران اقتصادی برخورد شود / مسئله معیشت مردم اصلاً قابل تعارف نیست

کارشناس روابط عمومی ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۱ ۰

نماز عبادی سیاسی جمعه شانزدهم اردیبهشت‌ماه شهرستان کرج به امامت آیت‌الله حسینی همدانی، نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز و امام‌جمعه کرج در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) اقامه شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج، آیت‌الله حسینی همدانی ظهر امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه شانزدهم اردیبهشت‌ماه در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) کرج بابیان اینکه متقین هیچ رابطه‌ای با اهل شر و غوغا ندارند، بیان داشت: در حکمت ۱۹۱ از حکم نهج‌البلاغه امیرالمؤمنین علیه‌السلام در همین رابطه فرمودند: «وَ قَدْ اُتِیَ بِجَانٍ وَ مَعَهُ غَوْغَاءُ فَقَالَ علیه‏السلام لَا مَرْحَباً بِوُجُوهٍ لَا تُرَى إِلَّا عِنْدَ کُلِّ سَوْأَهٍ». جنایت‌کاری را پیش آن حضرت آوردند و گروهى از اوباش همراهش بودند، فرمود: خوشامد مباد بر چهره‏هایى که جز به هنگام شرّ (و وقوع تبهکاری‌ها) دیده نمى‏شوند.

متقین هیچ رابطه‌ای با اهل شر و غوغا ندارند

وی در ادامه افزود: یعنی حضرت گروهی از مردم را مذمت کرده که هر جا دعوا و نزاعی باشد آنجا حاضر می‌شوند و به‌خصوص در مقاطع خاص و حساس که جامعه دچار بحران است، ضربه‌های مهلک به مردم می‌زنند. به این افراد منحط جامعه که عقل و درایت لازم را ندارند و از روی احساس و غیر خردمندانه عمل می‌کنند، در اینجا غوغا گفته‌شده و معنای مصدری و یا اسم مصدری که به معنای سروصدا و جنجال است مدنظر نیست.

امام‌جمعه کرج در ادامه بابیان اینکه این‌ها کسانی هستند که معمولاً آلت دست فتنه گران قرار می‌گیرند و دشمن هم نقاط ضعف این افراد را شناسایی می‌کند و با برنامه‌ریزی، به‌موقع و حساب‌شده، آن‌ها را وارد میدان می‌کند تا خسارت و آسیب بزنند، اظهار داشت: اگر بخواهیم بابیان دیگری از امیرالمؤمنین علیه‌السلام این‌ها را معرفی کنیم، این‌ها «هَمَجٌ رَعَاعٌ» هستند که از هر صدایی حمایت می‌کنند و مانند حشرات ریز با هر بادی تکان می‌خورند و حزب باد هستند و ریشه ندارند.

جهل، نادانی، کج‌فهمی و انحراف از اسلام ناب باعث شد که در اسلام فرقه‌های مختلفی به وجود بیاید

آیت‌الله در بخش دیگری بابیان اینکه جهل، نادانی، کج‌فهمی و انحراف از اسلام ناب باعث شد که در اسلام فرقه‌های مختلفی به وجود بیاید، اذعان داشت: از جبریه و قدریه و خوارج و مرجئه و غلات و جارودیه و زیدیه و واقفیه و… تا امروز که گروه‌های فراوانی داریم از بابیت و بهائیت و کسانی که شریعت را از طریقت جدا می‌دانند و به‌جای اطاعت از اهل‌بیت از دیگری تبعیت می‌کنند، بگیرید تا انجمن حجتیه و سکولارها و کسانی که دین را از سیاست جدا می‌دانند، اسلام رحمانی و مکتب ایرانی سلفی گری و داعش و … همه دنبال مسیری غیر راه حق و غیر اسلام ناب هستند.

وی با تأکید بر اینکه این فرق دنباله‌روی از هوای نفس و شیطان درون و بیرون می‌کنند و مانع برای زمینه‌سازی ظهور حضرت ولی‌عصر با تشکیل نظام اسلامی و دفاع از مظلوم و سلطه ناپذیری و … هستند، گفت: در این برهه که مقدمات ظهور و مقدمات حکومت ولی‌عصر ارواحنا فداه با تشکیل نظام اسلامی فراهم‌شده، برای این هم مانع‌تراشی می‌کنند و این را سدی می‌دانند در مقابل مسیر باطلی که دارند.

امروز ریشه همه جنایات و تفکرات انحرافی، آمریکا و رژیم صهیونیستی هستند

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز خاطرنشان ساخت: امروز ریشه همه جنایات، بدعت‌ها و تفکرات انحرافی، شیطان بزرگ آمریکا و رژیم خبیث صهیونیستی هستند و البته ما هم هرچه فریاد داریم بر سر آمریکا می‌کشیم.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه یک گروه از همین اشرار همان فرقه پلیدی هستند که برای اسلام یوم المصیبه درست کردند، گفت: ۸ شوال سال ۱۳۴۴ قمری دستور تخریب قبور اهل‌بیت علیهم‌السلام در مدینه را دادند و غم و اندوه برای محبین اهل‌بیت اعم از شیعه و سنی فراهم کردند.

وی بابیان اینکه این گروه از اشرار که به خاطر بی‌بصیرتی بسیار خطرناک هستند و دائماً آلت دست بوده‌اند و در صدر اسلام از آن‌ها، منافقین بهره‌ها بردند، گفت: ریشه این‌ها فقط از سال ۱۳۴۴ به این‌طرف نیست؛ از زمان پیغمبر و بعد از پیغمبر است و با استناد به فرمایش امیرالمؤمنین علیه‏السلام در خطبه ۱۲۷ نهج‌البلاغه، خوارج هستند که در ظاهر هم متدین بودند و اهل رعایت اما در باطن کاملاً بی‌بصیرت بودند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز در ادامه بابیان اینکه امام درباره این‌ها فرمود: «ثُمَّ انْتُمْ شِرارُ النّاس» شما بدترین مردم هستید، به‌تصریح علت پرداخت و ادامه داد: چون شما تیرهایى هستید در دست شیطان‏ها که هدف خود را مى‏کوبد؛ «وَ مَنْ رَمى‏ بِهِ الشَیْطانُ مَرامِیَهُ وَ ضَرَبَ بِهِ تیهَهُ» هر جا که علم و معرفت نباشد، از ایمان هم به تنهائی کاری برنمی‌آید و مورد هجمه شیاطین زیرک قرار می‌گیرد.

خوارج آلت دست بودند

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه توصیه کرد: برادر من حواست جمع باشد. اهل نماز و روزه و عبادت و بندگی خدا هستی ایمانت ایمان سلمان است؛ اما اگر بصیرت نداشته باشی دو زار نمی‌ارزد. اگر بصیرت نداشته باشی و وظیفه‌ات را تشخیص ندهی که چه موقع، چه‌کاری باید انجام بدهی، چه فایده دارد آن نماز؟!

وی بابیان اینکه از خوارج صدر اسلام بگیرید تا خوارج این دوره، همه آلت دست بودند، گفت: خوارج چون نحله فکری بودند از بین نمی‌روند و در هر دوره‌ای ممکن است قوه پیدا کنند؛ خط فکری وقتی ایجاد شد از بین نمی‌رود؛ شدید و ضعیف می‌شود. منافقین از اول تا امروز بودند و هستند تا زمان امام زمان؛ گاهی وقت‌ها ضعیف می‌شوند و گاهی قوه می‌گیرند.

خوارج نه بصیرت دینى داشتند و نه بصیرت عملى

خطیب نماز جمعه کرج در ادامه تصریح کرد: شهید مطهری در معرفی این گروه می‏فرماید: «خوارج نه بصیرت دینى داشتند و نه بصیرت عملى. مردمى نادان و فاقد بصیرت بودند. خوارج مردمى بودند ظاهربین، مردمى بودند که اساساً عمق را نمى‏دیدند، از بارزترین ممیّزات خوارج جهالت و نادانی‌شان بود. از مظاهر جهالتشان، عدم تفکیک میان ظاهر یعنی خط و جلد قرآن و معنى قرآن بود. لذا فریب نیرنگ ساده معاویه و عمروعاص را خوردند».

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه از ویژگی‌های خوارج به خاطر همان جهل و بی‌بصیرتی که داشتند، جمود و تنگ‌نظری در مسائل دینی بود و غیر از خودشان را متدین نمی‌دانستند و هر مسلمانی که عقیده آن‌ها را نمی‌پذیرفت کافرمی دانستند، گفت: این فکر و عقیده ضد عقلانیت که ضربات بزرگی به اسلام زد که بزرگ‌ترین آن شهادت امیرالمؤمنین علیه‌السلام بود که پایه‌گذار جریان خطرناک‌تر و پلیدتری در جهان اسلام به نام وهابیت شد.

وهابیت مولود مکتب ضد عقل است

وی ادامه داد: وهابیت مولود همین مکتب ضد عقل است، بلیه ای که به جان اسلام و مسلمین افتاد و ابن تیمیه منشاء همین فرقه سلفی و تکفیری است. این‌ها همان تیرهای دست دشمنان اسلام هستند که امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمود.

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز افزود: بیانی حضرت دارد که تا امروز زنده است و هشداری است برای همه مسلمین و هوشیاری ما را می‌طلبد. فرمود: «گواهی می‏دهم که پیامبر راست‌گو از روح‌الامین و او از پروردگار جهانیان، مرا خبر داد که تا روز قیامت، هیچ گروهی از شما خوارج، خواه کم شمار و خواه پرشمار، بر ما نمی‏شورد، مگر آن‌که خداوند خونش را به دست ما بریزد. همانا جهاد با شما، برترین جهاد است و والاترینِ شهیدان، شهیدان در پیکار با شما، وبرترینِ مجاهدان، پیکارگران با شما هستند».

شهدای مدافع حرم در این دوره عیار بالایی دارند

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه تأکید کرد: یعنی این جریان تا قیامت تمام نمی‌شود این بیان امیرالمؤمنین است؛ و دائم بارنگ‌های مختلف اما فکر واحد وجود خواهد داشت و حضرت این نوید را دادند که هیچ‌وقت به هدف خودشان نمی‌رسند و پیروزی از قبل تقدیر شده است و شهدای این جبهه که مدافعان حرم هستند (به بیان امیرالمؤمنین علیه‌السلام) عیارشان بالاست و تنها نصیب مؤمنین راستین می‌شود؛ لذا شهدای مدافع حرم در این دوره عیار بالایی دارند.

وی در ادامه با اشاره به مسائل جهان اسلام، گفت: در این زمان خود شما دیدید که این تفکر و عقیده شوم چه لطماتی به اسلام زد و می‌زند که ابزاردست آمریکا و انگلیس هستند و جنایت می‌کنند. یمن مظلوم را ببینید توسط چه کسانی سال‌هاست تخریب می‌شود و شهید می‌دهد و در دیگر بلاد هم همین‌طور عمل می‌کنند.

آیا تا حالا شنیده‌اید یک وهابی در مقابل مستکبران ایستاده باشد؟

رئیس ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان البرز در ادامه بابیان اینکه این‌ها خود را مسلمان و پیرو پیامبر و قرآن می‌دانند، یادآور شد: مگر دستور قرآن نیست که «أَشِدَّاءُ عَلَى الْکُفَّارِ رُحَمَاءُ بَینَهُمْ» باشید؟ با این «بَینَهُم» تا امروز چه کردند؟ کشتند و سوزاندند و سر بریدند. بعد هم میگویند ما مسلمانیم.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه تأکید کرد: آیا تا حالا خوانده‌اید یا شنیده‌اید یک وهابی یا رهبران آن‌ها در مقابل کفار، آمریکا و جهان خواران و مستکبران ایستاده باشند و یا حرفی زده باشند؟ شما چطور پس مسلمانید که میگویید مسلمانیم؟! بله به ساز آمریکا و اسرائیل خوش‌رقصی کرده‌اند.

شاخصه‌های اسلام آمریکایی از دیدگاه امام خمینی (ره)

وی در ادامه با اشاره به بیانات بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی در این رابطه، تأکید کرد: امام (ره) فرمود: «امروز مراکز وهابیت در جهان، به کانون‌های فتنه و جاسوسی مبدل شده‏اند که ازیک‌طرف، اسلام اشرافیت، اسلام ابوسفیان، اسلام ملّاهای کثیف درباری، اسلام مقدس‏نماهای بی‏شعور حوزه‏های علمی و دانشگاهی، اسلام ذلت و نکبت، اسلام پول و زور، اسلام فریب و سازش و اسارت، اسلام حاکمیت سرمایه و سرمایه‏داران بر مظلومین و پابرهنه‏ها و در یک کلمه «اسلام آمریکایی» را ترویج می‏کنند و از طرف دیگر، سر بر آستان سرور خویش، آمریکای جهان خوار می‏گذارند»؛ که ما هر جمعه بر این ‌آمریکا لعن‌ می‌کنیم.

امام‌جمعه کرج تصریح کرد: اگر امروز به جهان اسلام و دشمنان مقابل او توجه کنیم، کاملاً متوجه می‌شویم که جریانی به مدیریت و هدایت آمریکا و انگلیس و صهیونیست‌های خبیث تلاش دارد با استفاده از قدرت اقتصادی و سیاسی و رسانه‌ای و حتی نظامی با تهدید و تحریم و ترور و با کمک از عوامل واداده و بی‌خاصیت داخلی کشورها برجهان اسلام تسلط پیدا کند و برای رسیدن به مقصود، انواع حیل را بکار می‌برد از نزاع و جنگ فرقه‌ای و مذهبی بگیرید تا اشغال گری و تصرف کشورها.

آیت‌الله حسینی همدانی ادامه داد: راه نجات هم همین است که الآن در حال طی کردن آن هستیم یعنی مقاومت؛ و جلوه این مقاومت و سرشکستگی دشمنان را شما و همه عالم روز قدس امسال در سراسر دنیا دیدیم؛ البته اطمینان به وعده الهی هم داریم که نابودی مستکبرین و اضمحلال رژیم صهیونیستی به حول و قوه الهی با شعاری که شما علیه اسرائیل می‌دهید نزدیک خواهد بود.

نباید هرگز به دشمن اعتماد کنیم و او را ضعیف بدانیم

وی با تأکید بر اینکه ما هرگز نباید به دشمن اعتماد کنیم و او را ضعیف بدانیم، گفت: امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمودند: «آفَهُ القَوِیِّ استِضعافُ الخَصمِ»، کوچک شمردن دشمن آفت براى قوام جامعه است که خدا رحمت کند امام راحل عظیم الشان ما را که چه دقیق پیش‌بینی کردند و آماده‌باش دادند و جبهه مقاومت را تقویت کردند. من این عبارات را عمداً می‌خوانم. یادآوری است و شنیدن آن‌هم برای شما نشاطی می‌آورد ان‌شاءالله.

اولاد فاطمه همیشه در برابر دستگاه‌های ظالم ایستاده‌اند

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز در ادامه بیان داشت: ببینید امام چقدر زیبا سال‌ها قبل خبر داد از یک نکته‌ای و فرمودند: «اولاد فاطمه در طول تاریخ اسلام، همیشه در برابر دستگاه‌های ظالم و جائر ایستادند و از اسلام دفاع کردند؛ زجرها کشیدند، ناسزاها شنیدند، لای جرز قرار گرفتند، دسته‏جمعی سربریده شدند، قتل‏عام شدند، به شهادت رسیدند، مع‏الوصف مقاومت کردند و نگذاشتند که بدخواهان، اسلام را از بین ببرند و احکام خدا را محو و نابود کنند. ای فاطمیین! (خیلی جالب است که امام سال‌ها قبل از لشگر فاطمیین و مدافعان حرم نام می‌برد و یاد می‌کند. تأسیسشان را دارد به ما خبر می‌دهد) اکنون بحمدالله اولاد فاطمه زنده‏اند، در قم اولاد فاطمه هستند، در مشهد اولاد فاطمه هستند، در نجف اولاد فاطمه هستند، در سایر بلاد اولاد فاطمه هستند، این‏ها نمی‏نشینند تا دولت‌ها هر خیانتی که خواستند بکنند و احکام قرآن‏ را پایمال کنند. تا اولاد فاطمه زنده‏اند، اجازه نمی‏دهند که دشمنان به مقدسات اسلام تجاوز کنند و مقدرات مسلمین را به ‏دست یهود و اسرائیل بسپرند. مسلمین باید بیش‌ازپیش بیدار و هوشیار بوده، مراقب اوضاع خود و مصالح اسلام باشند و صفوف خود را فشرده‏تر کنند که اگر خدای‌نخواسته دست‌های ناپاکی به‌سوی مقدسات آن‏ها دراز شود، قطع کنند».

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه الحمدالله فاطمیون شکل گرفت و جلوی این مفاسد را گرفتند و دست دشمن را قطع کردند و جلوی توسعه آن‌ها را گرفتند، گفت: خدا رحمت کند سردار بزرگ ما حاج قاسم سلیمانی را که در این مسیر و تشکیل این جبهه به‌خوبی عمل کرد؛ و این فرمان زمین نماند.

توصیه‌های شش‌گانه امام‌جمعه کرج به دولتمردان برای کنترل‌گرانی

وی در بخش دیگری از بیانات خود با اشاره به مسئله نان و گرانی‌هایی که باعث نگرانی و ناراحتی همه مردم شده، بیان داشت: در این مسائل باید با دقت و بدون توجیهِ غلط ورود کنیم؛ گاهی افراد شروع می‌کنند به توجیه غلط و تعریف کردن یا تکذیب کردن که کار درستی نیست لذا باید همه جهات و واقعیت‌ها را ببینیم و بعد مطالبه کنیم.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز در ادامه افزود: الآن مسئله جنگ اوکراین و گرانی جهانی و قاچاق به کشورهای همسایه و حذف ارز ترجیحی و مشکلات عدیده‌ای که برای اقتصاد از گذشته باقی‌مانده و یک فهرست بلند و بالا از بی‌تدبیری و سوء تدبیر و سوء مدیریت هست، اما آیا این‌ها از مسئولیت دولت فعلی کم می‌کند؟

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه بابیان اینکه عزیزان این دولت با علم به همین موارد راضی شدند مسئولیت بپذیرند پس نباید مثل قبلی‌ها عمل کنند و یا بهانه برای ناکارآمدی بیاورند، گفت: همه باید با تمام توان وارد گود باشند و کار کنند و بهانه هم نیاورند.

دولتمردان با مردم سخن بگویند و وضعیت را کاملاً شرح کنند

وی در ادامه به‌تصریح چند توصیه به دولتمردان پرداخت و گفت: اولاً عزیزان با مردم سخن بگویند و وضعیت را کاملاً شرح کنند و خواسته‌هایی که از مردم در این مقطع دارند را بیان کنند؛ بالاخره کشور در حال یک جراحی اقتصادی است و مردم ما نشان داده‌اند که در این مواقع بسیار هوشمندانه عمل می‌کنند و بسترهای فراهم‌شده برای دشمنان خارجی و خناسان داخلی را به‌خوبی و راحتی برهم می‌زنند.

از تبلیغات و شیطنت‌های فضای مجازی دشمن غافل نباشید / مقابله‌به‌مثل درست انجام دهید

خطیب نماز جمعه کرج در توصیه دوم با تأکید بر اینکه از تبلیغات و شیطنت‌های فضای مجازی دشمن غافل نباشید و مقابله‌به‌مثل درست انجام دهید، گفت: جواب بدهید و شما هم برنامه داشته باشید.

اعمال سیاست‌ها با شیب لازم و فراهم شدن زیرساخت‌های مقتضی صورت گیرد

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه افزود: ثالثاً اگر بناست خدمتی در قالب پرداخت یارانه جبرانی انجام شود، این کار قبل از اعمال تصمیم و زودتر در اختیار قرار گیرد که امنیت روانی قشر عظیمی از جامعه به هم نخورد و رابعاً اعمال سیاست‌ها با شیب لازم و فراهم شدن زیرساخت‌های مقتضی صورت بگیرد.

مردم هم مواظب باشند / جلوی حرکتِ دشمن که ایجاد یاس و ناامیدی در بین مردم هست بایستید

وی در توصیه پنجم خطاب به مردم، تأکید کرد: مردم هم مواظب باشند و جلوی حرکتِ دشمن که ایجاد یاس و ناامیدی در بین مردم هست بایستند و نگذارند ترفند بیگانگان غلبه پیدا کند.

قاطعانه و محکم با اخلالگران اقتصادی برخورد شود / مسئله معیشت مردم اصلاً قابل تعارف نیست

رئیس ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان البرز در توصیه ششم با تأکید بر اینکه قاطعانه و محکم با اخلالگران اقتصادی برخورد شود، خاطرنشان ساخت: در این زمان و موقعیتی که هستیم باید جرائمی برای محتکرین و بازار خراب کن‌ها بسته شود که بازدارندگی لازم را داشته باشد، اگر سهمیه‌ای دارند قطع شود. باید برای کسی که به مردم اجحاف کرده و در این وضعیت منفعت‌طلبی کرده جریمه‌ای بسته شود که هیچ‌کس جرئت اقدام دوباره نداشته باشد در این مسائل نباید اصلاً تعارف کرد چراکه مسئله معیشت مردم اصلاً قابل تعارف نیست.

نباید عده‌ای که سرمایه‌دارند، تصرفات غیرقانونی داشته باشند

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه بابیان اینکه مثلاً جلوگیری از ویلا سازی کار بسیار خوب و پسندیده‌ای است که مردم و ما هم مکرر این را خواسته‌ایم و تذکر داده‌ایم، گفت: نباید عده‌ای که سرمایه‌دارند، تصرفات غیرقانونی داشته باشند و جلوی این را می‌گیرند و اگر ساخته شد تخریب می‌کنند و این کار باید انجام شود.

بازسازی ایمان و دین مردم دشوار است

وی در ادامه بابیان اینکه اما امروز مسائل مهم‌تر و اولویت دارتری داریم، گفت: او نباید بسازد و اگر ساخت تخریب کنید؛ اما اگر جلوی گرانی و مشکلاتی که در بازار عده‌ای فراهم می‌کنند و بیشترش می‌کنند گرفته نشود و از آن‌طرف مسئولین هم که باید اقدام سریع‌تر و عاجل‌تری داشته باشند کوتاهی و تعلل دارند، نتیجه‌اش این است که ایمان مردم و دین مردم مورد تخریب قرار می‌گیرد و بازسازی آن دشوار است.

با محتکرین مواد اساسی مردم به‌شدت مقابله کنید

امام‌جمعه کرج با تأکید بر اینکه با محتکرین مواد اساسی مردم به‌شدت مقابله کنید، گفت: با محتکرین مسامحه، مداهنه و ملاحظه نکنید. تا شنیده‌اند آرد گران می‌شود از چند وقت قبل شروع به احتکار و جمع‌آوری مواد کرده‌اند؛ همین‌ها در دوران جنگ هم همین کارها را کردند و ثروت‌هایی برای خودشان جمع کردند. عده‌ای از شما قطعاً یادتان هست؛ که در دوران دفاع مقدس با الاف و الوف رسیدند؛ بعد هم همین‌ها به جریانات خاص تا قبل از این دولت کنونی کمک می‌کردند؛ یعنی برای به هم زدن اوضاع کشور این‌ها نقش داشتند و کمک می‌کردند.

دولت در مسئله گرانی ورود جدی کند و نگذارد امید مردم کم شود

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه اگر قانون ندارید؛ در دستور کار قرار دهید با سرعت، چند فوریتی عمل کنید و معطل نکنید، گفت: دولت مثل جریان بانک‌ها و مثل جریان واکسن کرونا که ورود کرد و خوب هم عمل کرد، در این فقره ورود جدی کند و نگذارد امید مردم کم شود.

نان سمبل اقتصاد و معیشت است

وی بابیان اینکه مسئله نان مهم است و مورد اهتمام اولیاء دین بوده، تأکید کرد: البته نان سمبل اقتصاد و معیشت است. این‌که نان گفته می‌شود منظور فقط خود نان نیست. اگرچه به‌خصوص راجع به تکریم نان و حفظ و نگهداری و نحوه تهیه آن روایت داریم.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز ادامه داد: روایت معروفی است از رسول خدا که حضرت دعا می‌کنند و از خدای تعالی طلب می‌کنند که: «اللَّهُمَّ بَارِکْ لَنَا فِی الْخُبْزِ» خدایا! به نان ما برکت ده. (عرض کردم که خُبز گاهی معنای نان می‌دهد و گاهی هم بحث معیشت است؛ یعنی به معیشت و اقتصاد ما برکت بده) «وَ لَا تُفَرِّقْ بَیْنَنَا وَ بَیْنَهُ» و میان ما و نان جدایى میفکن (این دعای پیغمبر است؛ یعنی بین ما و معیشت و اقتصاد جدایی نینداز) «فَلَوْ لَا الْخُبْزُ مَا صُمْنَا وَ لَا صَلَّیْنَا وَ لَا أَدَّیْنَا فَرَائِضَ رَبِّنَا». (این خیلی کمرشکن است) که اگر نان (اقتصاد) نباشد، نه مى‏توانیم روزه‌بگیریم و نه نماز بخوانیم و نه دیگر واجبات را انجام دهیم.

اقتصاد با دین ما سروکار دارد

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه بابیان اینکه یعنی این اقتصاد با دین ما سروکار دارد، گفت: شما هر آیه‌ای را ببینید که امر به صلاه کرده، امر به زکات هم کرده. وقتی دارد تبیین می‌کند، اقتصاد و عبادت باید باهم باشد، لذا خطر وجود دارد.

برای رسیدن به نتیجه مطلوب در این برهه حساس جبهه‌ای عمل کنید

وی با تأکید بر اینکه برای رسیدن به نتیجه مطلوب در این برهه حساس لازم است همه دستگاه‌های اجرائی و قضائی و تقنینی به همراه مردم جبهه‌ای عمل کنند، گفت: جبهه مشترکی تشکیل بدهند؛ گفتگو شود، صحبت شود که مردم چه کنند، دولت چه کند، قانون‌گذار چه کند تا این عقبه کؤود و معضلات و مشکلات اقتصادی را همه باهم حل کنیم و در دام دشمن و هیاهوی دشمن و حرف‌هایی که زده می‌شود هم مواظب باشیم که نیفتیم، ان‌شاءالله.

در انتشار این خبر سهیم باشید:

پاسخی بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر وبسایت امام جمعه کرج در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.