آیت‌الله حسینی همدانی در خطبه‌های نماز جمعه کرج:

شعار «زن، زندگی، آزادی» در «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» معنا پیدا می‌کند؛ نه در جای دیگر / مردم هرگز در دوقطبی برگشت از انقلاب و یا داشتن رفاه بدون استقلال، نمی‌افتند / مردم وظیفه‌شناسی کردند؛ پس مسئولان هم مسئولانه قدم بردارند / شورای نگهبان کف کار را برای انتخاب در نظر می‌گیرد / من موظفم ملاک را بگویم و مصادیق را نباید وارد شوم

کارشناس روابط عمومی ۲۷ بهمن ۱۴۰۲ ۰

نماز عبادی سیاسی جمعه بیست و هفتم بهمن‌ماه شهرستان کرج به امامت آیت‌الله حسینی همدانی، نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز و امام‌جمعه کرج در مصلای بزرگ امام خمینی رحمه‌الله علیه اقامه شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج، آیت‌الله حسینی همدانی ظهر امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه بیست و هفتم بهمن‌ماه در مصلای بزرگ امام خمینی رحمه‌الله علیه کرج بابیان اینکه همین اول خطبه لازم است مجدداً از حضور آحاد مردم شریف، قدرشناس، صبار و شکورکشور و بخصوص استان البرز و به‌ویژه شهر کرج در جشن پیروزی انقلاب که به تعبیر رسانه‌های غربی شگفت‌انگیز بود تشکر و قدردانی کنم، بیان داشت: خداوند به هر قدمی که برداشتید مضاعف پاداش دهد.

انقلاب اسلامی ریشهای عمیقتر ازآنچه بیگانگان تصور میکنند، دارد

وی در ادامه بابیان اینکه آنچه خودش را خیلی روشن نشان داد، حضور نوجوانان دهه هشتادی و نودی‌ بود، عنوان کرد: علیرغم سرمایه‌گذاری و برنامه‌ریزی و تبلیغات رسانه‌ای گسترده‌ای که از مدت‌ها قبل برای عدم حضور و یا کم جلوه بودن آنان کرده بودند، اما بانشاط و پرشور آمدند و نشان دادند که انقلاب اسلامی ریشه‌ای عمیق‌تر ازآنچه بیگانگان تصور می‌کنند دارد.

شعار «زن، زندگی، آزادی» در «استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی» معنا پیدا میکند؛ نه در جای دیگر

امام‌جمعه کرج در ادامه افزود: بعد از گذشت چهل‌وچند سال هنوز آنچه در این اجتماع عظیم جلوه‌گری دارد، حضور همه اقشار ملت است با گرایشات و عقاید و پوشش‌های مختلف، بخصوص بانوان که با حضورشان نشان دادند شعار زن، زندگی، آزادی در استقلال، آزادی، جمهوری اسلامی معنا پیدا می‌کند؛ نه در جای دیگر. حضور طیف‌های مختلف از بانوان نشان‌دهنده بصیرت و دشمن‌شناسی آنان بود.

مردم هرگز در دوقطبی برگشت از انقلاب و یا داشتن رفاه بدون استقلال، نمیافتند

آیت‌الله حسینی همدانی تأکید کرد: آمدن انبوه جمعیت به میدان این پیام را داشت که ای دشمن زبون که خرج می‌کنی و نقشه می‌کشی، وسوسه می‌کنی، از مشکلات معیشتی و اقتصادی موجود در کشور که عامل اصلی‌اش خودتان هستید، استفاده می‌کنی تا باورها و عقیده به انقلاب را عوض و یا کم‌رنگ کنی، این را بدان که مردم ولو از ضعف‌ها و کمبودها و حتی از بعضی مسئولان گلگی داشته باشند، اما این را هم خوب می‌دانند که ریشه ‌این گرفتاری‌ها کجاست و در حرکت در مسیری که برای آینده کشور انتخاب کرده‌اند سست نمی‌شوند؛ و باقدرت، اصل انقلاب را حفظ می‌کنند؛ و هرگز در دوقطبی برگشت از انقلاب و یا داشتن رفاه بدون استقلال، نمی‌افتند.

مردم در انتخابات پیش رو، حماسه دیگری را خلق خواهند کرد

وی ادامه داد: مردم با تحلیل درست تا امروز تسلیم دشمن نشده‌اند، بلکه با نگاه به درون، با وحدت و همدلی به کمک مسئولان برای بهتر شدن اوضاع جهاد می‌کنند؛ و به فضل الهی با همین نگرش در عرصه همایش ملی آینده یعنی انتخابات پیش رو، حماسه دیگری را خلق خواهند کرد.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز بابیان اینکه از اول نهضت تا امروز مردم ما نشان دادند از بصیرتی برخوردار هستند که به‌موقع و در زمان مقتضی اقدام لازم را انجام می‌دهند، گفت: مردم قم در ۱۹ دی با هدایت و رهبری روحانیت، به‌موقع قیام کردند و تعدادی شهید دادند. این اقدام مهم با خیزش و حماسه مردم تبریز در ۲۹ بهمن سال ۱۳۵۶ به مناسبت چهلم شهدای قم به‌موقع ادامه پیدا کرد و تأثیر خودش را بر انسجام مردم و چهلم گیری‌های دیگر شهرها گذاشت و تا پیروزی انقلاب ادامه داشت. بعد از پیروزی هم مردم بحمدالله در زمان‌سنجی و اقدام به‌موقع کوتاهی نداشتند.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه در طول تاریخ اسلام بخصوص شیعه، روحانیت رهبر و قائد مبارزه با استعمار و حرکت‌های آزادی‌خواهی و ضد استکباری بوده است و تا امروز هم جلودار همه حرکت‌های مردمی از انقلاب و دفاع مقدس و سازندگی و تبیین و ده‌ها مسئله اجتماعی و فرهنگی بوده و در این مسیر خون‌های فراوان داده است، عنوان کرد: در دوران دفاع مقدس با محاسبه تعداد شهدا، هرروز یک روحانی شهید شده است که نسبت آن با بقیه اقشار قابل‌مقایسه نیست. لذا اول اسفند را به مناسبت شهادت شهید محلاتی که نماینده حضرت امام در سپاه بودند، روز روحانیت و دفاع مقدس نام‌گذاری کردند.

مردم وظیفه‌شناسی کردند؛ پس مسئولان هم مسئولانه قدم بردارند

وی تأکید کرد: مردم پای‌کار انقلاب و اسلام و نظام هستند؛ بنابراین فراموش نشود که مردم وظیفه‌شناسی کردند؛ پس مسئولان هم مسئولانه قدم بردارند و در مشکلات اقتصادی، در معیشت و مسکن و ازدواج و تکثیر جمعیت و فرهنگ و مسائل مختلف جهادی‌تر عمل کنند.

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز در بخش دیگری بابیان اینکه یازدهم شعبان المعظم سالگشت ولادت علی ‌بن ‌الحسین علیهماالسلام یکی از حماسه‌سازان کربلا است، بیان داشت: شخصیتی که در دامان حسین علیه‌السلام قرآن و عرفان و سیاست را یاد گرفت. انسانی کامل با ویژگی‌های اخلاقی کم‌نظیر، هم شجاعت بنی‌هاشم را داشت وهم سخاوت بنی‌امیه را. به خاطر سخاوت زیادش، لقب ناری القری را به او دادند که هیچ‌کدام از فرزندان ائمه به این عنوان ملقب نشدند چون روی بام خانه آتش فراوان روشن می‌کرد تا از راه‌های دور بفهمند در آن خانه از غریب و فقیر و در راه مانده پذیرائی می‌کنند؛ و در کنار همه این صفات از زیبایی بنی ثقیف هم بهره برده بود. لذا دوست و دشمن را به شگفتی می‌انداخت و‌ جوانان را به‌سوی خود جلب می‌کرد.

شناخت آسیب‏‏های قشر جوان و برطرف کردن آن باید از اولویت‏‏هاى مسئولان باشد

آیت‌الله حسینی همدانی افزود: به خاطر توجه و اهمیت اسلام به جوانان روز ولادت این شخصیت والا را روز جوان نامیدند تا به مسائل جوانان توجه بیشتری صورت گیرد. رسول خدا فرمودند: «شمارا نسبت به جوانان به نیکى سفارش مى‌کنم، چراکه آنان، دل‌هاى رقیق‌ترى دارند. به‌راستی‌که خداوند، مرا نویدبخش و بیم دهنده برانگیخت. آن هنگام، جوانان با من هم‌پیمان شدند، درحالی‌که پیران به مخالفت با من برخاستند» یا حضرت آقا در بیانی فرمودند: «باید مسئله جوانان، نیازهاى جوانان، آینده جوانان و برنامه‏ریزى براى جوانان را یک مسئله درجه‌یک و جدى به‏حساب آورند. این اجتناب‌ناپذیر است». تعابیر حضرت آقا درباره جوانان باید جدی گرفته شود. وقتی می‌فرمایند: «نسل جوان در هر جامعه، موتور حرکت تحوّلات اجتماعى و تحوّلات سیاسى است»؛ یعنی مسئولِ بزرگوار در همین مسیر از جوانان منطقه مدیریتی خودت استفاده کن. مگر می‌شود بدون استفاده و همراهی جوانان به اهداف انقلاب دست‌یافت؟ لذا شناخت آسیب‏‏ها و برطرف کردن آن‌ها باید از اولویت‏‏هاى مسئولان باشد.

جوان ایرانی در همه زمینهها درخشیده است

وی در ادامه با تأکید بر اینکه باید به نقشه‌های شوم دشمنان برای زمین‌گیر کردن و از کار انداختن جوانان با ابزار منکرات و فساد و امثال‌ذلک توجه جدی شود، گفت: استکبار جهانی و به‌تبع صهیونیست‌ها از رشد و موفقیت‌های دانشمندان جوان ما به‌شدت نگران و وحشت‌زده هستند و با انواع ترفندها تلاش می‌کنند جوان ایرانی موفقیتی نداشته باشد؛ اما به کوری چشم دشمنان جوان ایرانی در همه زمینه‌ها درخشیده است، حضرت امام فرمود ما می‌توانیم. حضرت آقا محور پیشرفت جامعه اسلامی را نسل جوانی می‌دانند که سه ویژگی، ایمان، دانایی و عزم داشته باشد که نتیجه‌اش می‌شود ما می‌توانیم. نقش جوانان در بیانیه گام دوم به‌عنوان نقشه راه تحقق آرمان‌ها و اصول انقلاب و شیوه‌نامه تکمیل نظام سازی و درنهایت تمدن سازی مورد تأکید قرارگرفته است. پس می‌توانیم که امروز به تعبیر یکی از مسئولین باید بگوییم «ما توانستیم». از ما می‌توانیم رد شدیم.

خطیب نماز جمعه کرج در ادامه بابیان اینکه شما همین توفیقاتی که سازمان انرژی اتمی در مباحث مختلف دارند را دنبال کنید که امروز با رادیو داروها دست بیگانگان از کشور کوتاه شده است، گفت: در پرتودهی محصولات کشاورزی ‌و مواد غذائی‌ و افزایش زمان ماندگاری آن‌ها در انبار و جلوگیری از دورریز غذا که در دنیا قدمتی صدساله دارد و امروز در ایران پیشرفت‌هایی داشته که عمده فعالیت‌ها دست جوانان این رشته بوده و ده‌ها پیشرفت دیگر که بحث خود را دارد.

همه باید مواظب این سرمایههای اجتماعی و آیندهساز کشور باشیم

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه میانگین سنی برای پیشرفت‌های این ۴۰ سال، زیر ۳۰ سال است؛ و خیلی بخواهیم بزرگ‌تر بگیریم زیر ۳۵ سال است؛ و این‌ها شکرگزاری می‌خواهد، گفت: لذا همه باید مواظب این سرمایه‌های اجتماعی و آینده‌ساز کشور باشیم. باید در سطوح مختلف مدیریتی و تصمیم‌گیری با نظارت پیشکسوتان بکار گرفته شوند. خلاصه الگوی جوانان ما در مراحل مختلف و انجام‌وظیفه در هرزمان، علی‌اکبر سلام‌الله‌علیه است.

وی در بخش دیگری بابیان اینکه انقلاب اسلامی یکی از مهم‌ترین آرمان‌هایش مبارزه با استکبار جهانی و بخصوص رژیم صهیونیستی است، گفت: رژیم جعلی که بیش از ۷۰ سال است تا آنجا که توانسته در هر نقطه دنیا که مقدورش بوده خون بی‌گناهان را ریخته، دانشمندان و انسان‌های فرهیخته را نابود کرده به فرهنگ و تمدن ملت‌ها لطمه زده و از هیچ جنایتی کوتاهی نکرده است، این آرمان‌خواهی ملت ایران خودش را در تبدیل سفارت رژیم منحوس صهیونیستی به سفارت فلسطین و گشایش آن در ۳۰ بهمن ۱۳۵۷ است؛ یعنی ۷ روز بعد از پیروزی انقلاب؛ و از آن روز تا امروز ملت و دولت ایران از آرمان‌های فلسطین دفاع کرده است و اعلام هم کرده است به هر کشوری که برای نابودی رژیم جعلی اقدام داشته باشد کمک خواهد کرد.

غزه در سختی قرار دارد

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز بابیان اینکه به فضل الهی با ترکیب و ترتیب و آرایش و اقداماتی که این روزها جبهه مقاومت انجام می‌دهد، نابودی و اضمحلال این جرثومه فساد نزدیک‌تر از موعد مقرر خواهد بود؛ و ما هم به هر وسیله‌ای اعم از اجتماع و شعار از مظلوم حمایت می‌کنیم، گفت: غزه در سختی قرار دارد این‌همه شهید و کشته، خودِ سازمان ملل اعلام کرده ۹۰ درصد از جمعیت غزه کمتر از یک وعده غذایی در روز دارند و یک‌چهارم مردم با قحطی آشکار مواجه هستند؛ اما رژیم پلید خبیث به‌واقع در دام غزه گرفتارشده و هر چه تقلا می‌کند بندهای گرفتاری خودش را محکم‌تر می‌کند. روز مظلوم اگر تیره و گر مشئوم است، روز ظالم به حقیقت تیره‌تر از مظلوم است.

اسرائیل درهرصورت شکست‌خورده این جنگ است

آیت‌الله حسینی همدانی افزود: اخیراً برای اینکه بتواند امتیازی بگیرد و شرایطی را تحمیل کند به شهر رفح که جنوبی‌ترین نقطه در نوار غزه و چسبیده به مرزهای مصر است با تقریباً ۴۵ کیلومترمربع مساحت و ۱ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر جمعیت که خودشان آنجا را نقطه امن اعلام کرده بودند حمله می‌کنند تا عملاً به دنیا بفهمانند به هیچ پیمانی پایبند نیستند. در آنجا جان انسان‌ها را به گرو گرفته‌اند تا خود را نجات دهند اما راه نجاتی برای اسرائیل نمانده است درهرصورت شکست‌خورده این جنگ است و به نظر بنده می‌رسد که برای نجات خودشان هم که شده به‌زودی نتانیاهو را از قدرت حذف خواهند کرد.

شورای نگهبان کف کار را برای انتخاب در نظر میگیرد

وی در بخش دیگری بابیان اینکه انتخابات که مقدمات آن در حال فراهم شدن است و ان‌شاءالله همه باقدرت وارد خواهید شد، گفت: توجه هم دارید که به چه کسانی رأی دهید و چه کسانی را کنار بگذارید. شورای نگهبان کف کار را برای انتخاب در نظر می‌گیرد اما انتخاب خوب‌تر و اصلح با شماست.

رئیس ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان البرز در ادامه افزود: حالا اینجا بعضی که رد صلاحیت شدند با جوسازی اصرار می‌کنند علت را به مردم بگوئید. خب چرا بگویند؟ مردم آنچه را باید بدانند با چشم خود دیده‌اند و می‌دانند و برای خودتان هم اگر فرستادند از باب یادآوری است؛ بنابراین احتیاج به نامه‌پراکنی و تشویش اذهان نیست. اگر به فکر مردم و انقلاب هستید سعی خود را بر مشارکت حداکثری معطوف کنید.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه دوستان به‌دوراز افراط‌وتفریط و حب و بغض افراد را بررسی کنید، گفت: سوابق آن‌ها را ببینید. ممکن است امروز از مسائلی که گذشته داشته اعراض کرده باشد؛ اما امام به ما آموخت که برگشت افراد را بپذیرید اما کار کلیدی به آن‌ها نسپارید. مجلسَین یک کار کلیدی است قطعاً. پس با حضور خود و انتخاب دقیق خود فرصت را از فرصت‌طلبان، قدرت‌طلبان و عوام‌فریبان بگیرید، خب ببینید این آقائی که کاندیدا شده با چه کسانی حشرونشر و الفت و انس دارد. افراد را از دوستانشان هم می‌شود شناخت. بعضی‌ها با هرکسی نشست‌وبرخاست دارند و در هر جلسه‌ای شرکت می‌کنند. خب ببینید چه کسانی حامی آن‌ها هستند. قطعاً افراد دنیاطلب و زیاده‌خواه و اهل رانت و زد و بند از هرکسی حمایت نمی‌کنند. کاسه آنجا رود که قدح بازآید.

من موظفم ملاک را بگویم و مصادیق را نباید وارد شوم

وی در ادامه افزود: بعضی وقت‌ها می‌پرسم از بعضی که این عمارت را چگونه ساختید؟ می‌گوید خیرین. میگویم خب این خیّر چرا در این ده سال پیش من نیامده؟ البته آمده‌اند؛ با پرونده کلفتی که گفتند حاج‌آقا اگر این را حل کنید ۲ میلیاردش در اختیار شما هر جور خواستید مصرف کنید. بعد چند میلیارد می‌خواهد در کنارش بگیرد! یک ریالش هم حرام است و آن بنا هم که با آن پول ساخته می‌شود حرام است و خیری در آن نیست لذا ببینید از کی، کی حمایت می‌کند؟! اگر دزد رانت‌خوار سابقه‌دار مشکل‌دار پشت یک سری افراد قرار گرفتند بدانید که حتماً باید به آن افراد رأی ندهید. این قاعده و ملاک کار است. من موظفم ملاک را بگویم و مصادیق را نباید وارد شوم.

امام‌جمعه کرج با تأکید بر اینکه همه کمک کنیم تا مشارکت و رقابت انتخاباتی به‌خوبی شکل بگیرد، گفت: صداوسیما در استان هم دو کانال را برای این مهم فعال کرده است که کاندیداها خودشان را آنجا معرفی کنند. خود ماهم در مصلی مقدماتش را فراهم کردیم که کاندیداها از هر طیفی بدون هیچ ممیزی بیایند صحبت کنند.

آیت‌الله حسینی همدانی در خاتمه گفت: درس اخلاق را هم که دوستان سؤال می‌کنند، ان‌شاءالله بعد از انتخابات شروع خواهیم کرد.

در انتشار این خبر سهیم باشید:

پاسخی بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر وبسایت امام جمعه کرج در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.