آیت‌الله حسینی همدانی در خطبه‌های نماز جمعه کرج:

ماه دی برای امت اسلامی ماه حماسه، رشد و بصیرت شد / حق‌گویی، دشمن درست کن است / شهید سلیمانی انقلاب اسلامی و مردم‌سالاری دینی را اولاً به گروه‌های مقاومت و بعد به جهان صادر کرد / وقتی دشمن در مقابل گروه‌های مقاومت کم می‌آورد، سرداران ما را ترور می‌کند / رژیم صهیونیستی باید بداند که حتماً از او انتقام گرفته خواهد شد

کارشناس روابط عمومی ۰۸ دی ۱۴۰۲ ۰

نماز عبادی سیاسی جمعه هشتم دی‌ماه شهرستان کرج به امامت آیت‌الله حسینی همدانی، نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز و امام‌جمعه کرج در مصلای بزرگ امام خمینی رحمه‌الله علیه اقامه شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج، آیت‌الله حسینی همدانی ظهر امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه هشتم دی‌ماه در مصلای بزرگ امام خمینی رحمه‌الله علیه کرج بیان داشت:۲۰ جمادی‌الثانی مصادف با ۱۳ دی، ولادت صدیقه طاهره، بتول، عذرا، ام الائمه زهرای اطهر سلام‌الله‌علیها و روز زن است که این روز را به همه شما عزیزان بخصوص بانوان بزرگوار تبریک عرض می‌کنم.

مسیر حرکت را امام مشخص کردند و امام المسلمین تبیینش می‌کند

وی در ادامه افزود: بیانات حضرت آقا دراین‌باره را ملاحظه فرمودید مثل همیشه جامع و کامل که ما را از بیان، بی‌نیاز می‌کند که بخواهیم وارد بحث شویم اما جمله‌ای از امام عرض کنم که خطاب به زن‌ها فرمودند: «این‏که شما قبول کردید روز ولادت فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) روز زن باشد، این براى شما مسؤولیت و تکلیف به وجود مى‏آورد. روز شما، روز زن، روز مادر، روز فاطمه زهرا (سلام‌الله‌علیها) است؛ معناى این چیست؟ این یک حرکت نمادین است؛ این کار، سمبلیک است. معنایش این است که زن باید در این صراط حرکت کند؛ عظمت و جلالت و علوّ مقام و مقدار براى زنان در این ‏راه است؛ راهى که در آن تقوا هست، عفاف هست، دانش هست، نطق هست، ایستادگى در میدان‌های گوناگونِ محتاج ایستادگى هست، تربیت فرزند هست، زندگى خانوادگى هست، همه زینت‌ها و فضیلت‌های معنوى در آن هست؛ زنان باید در این ‏جهت حرکت کنند». مسیر حرکت را امام مشخص کردند و امام المسلمین تبیینش می‌کند.

امام‌جمعه کرج ادامه داد: البته ما در بیان مسائلی که مربوط به بانوان است، درباره بانوان فرهیخته، عالم و دانشمند و بافضیلت و مؤثر در مسائل اجتماعی، درباره اهمیتی که اسلام به بانوان داده است لازم است مکرر و در مجامع مختلف بیان کرد به‌ویژه بعد از پیروزی و در دوران انقلاب اسلامی خدماتی که برای بانوان در عرصه‌های مختلف فراهم‌شده با مقایسه دوران طاغوت و کشورهای دیگر باید بیان کرد.

زن یک انسان مستقل است

آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه آنچه اسلام درباره زنان گفته است باید باقدرت به جهان عرضه شود تا معلوم شود خیلی از مطالبی که این‌ها امروز می‌گویند اسلام قرن‌ها قبل گفته است، اظهار داشت: مثلاً در همین کشورهای متمدن پرمدعا ببینید چند سال است که استقلال مالی و حق رأی و امثال این‌ها برای زنان قائل شده‌اند؛ درحالی‌که اسلام از اول زن را ازنظر مالی مستقل می‌دانست. اساساً می‌گوید زن یک انسان مستقل است؛ زنی که مایملک بود قبل از اسلام؛ و برای او حق رأی که همان بیعت است قائل شد. رسول خدا دستور داد تمام خانم‌ها با امیرالمؤمنین بیعت کنند و امثال این‌ها.

مکتب فاطمی انسان تراز میسازد

وی با تأکید بر اینکه حضرت زهرای اطهر الگوی انسان‌هاست اعم از زنان و مردان در همه زمینه‌ها حتی سیاست، خاطرنشان ساخت: کسی که در مکتب فاطمی تربیت شود در عرصه‌های مختلف حماسه سازی می‌کند. مکتب فاطمی انسان تراز می‌سازد. انسان وظیفه محور و خدوم و صبور و شکور تربیت می‌کند. حضرت امام که اتفاقاً روز ولادتشان هم با ولادت حضرت زهرا تقارن دارد و قاسم سلیمانی و امثال این‌ها را می‌سازد.

۹ دی روزی است که ملت ایران حماسه خلق کردند

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز بابیان اینکه ۹ دی روزی است که ملت ایران حماسه خلق کردند و آن حماسه‌آفرینان در مکتب فاطمی تربیت شدند، گفت: من قبلاً راجع به فتنه و فتنه‌گران و عوامل به وجود آمدن و عقبه فکری و عملی آنان مفصل صحبت کرده‌ام و اینکه مردم را نشناختند و بصیرتی که مردم داشتند باعث شد حامیان خود را از دست بدهند؛ اما باز دست از لجاجت برنداشتند و به مقدسات اهانت کردند و همین باعث شد که نابود شوند.

مردم بصیر و فهیم ایران با حضور به‌موقع و انقلابی چنان حماسهای خلق کردند که انقلاب را بیمه کرد

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه تصریح کرد: دشمنان نظام با همدستى نوکران در آستین بزرگ‏شده‏ى انقلاب با نقشه‏هاى متعدد هدفمندی که از قبل طراحی کرده بودند، ابتدا به ‏دنبال تضعیف و تخریب اهداف‏ انقلاب بودند. تصورشان این بود اکثریت مردم ایمان و باور خود را نسبت به انقلاب و ارزش‌های الهی ازدست‌داده‌اند و از نظام ناراضی و بریده‌اند. لذا اقدامی کردند که باعث انسجام بیشتر ملت شد؛ و مردم بصیر و فهیم ایران با حضور به‌موقع و انقلابی چنان حماسه‌ای خلق کردند که انقلاب را بیمه کرد.

وی در ادامه افزود: این فهم درست و بصیرت و زمان‌شناسی و اقدام به‌موقع تا امروز به فضل الهی بوده و لذا دشمنان خارجی و اذناب و چاکران داخلی آنان بدانند که جواب ملت ایران در مقابل فتنه‌ها و فتنه‌گری‌ها و بی‌احترامی به ولایت مانند ۹ دی کوبنده و قدرتمند خواهد بود.

۹ دی روز بصیرت و میثاق امت با ولایت است

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز بابیان اینکه ۹ دی برای همیشه به‌عنوان عبرت خائنان و دشمنان نظام اسلامی ثبت شد، گفت:۹ دی نشان داد که ولایت اهل‌بیت و محبت امام حسین در گوشت و خون مردم است و ادامه این خط که ولایت‌فقیه است در دل مردم محکم است و خدشه و اهانت به هیچ‌کدام را نمی‌پذیرند و در دفاع از ولایت با هیچ‌کس تعارف ندارند. ۹ دی معجزه‌ای بود که مردم را با وحدت کنار ولی جامعه و با ولایتمداری و تکلیف گرایی در دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های اسلامی و انقلابی جمع کرد.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه ۹ دی روز بصیرت و میثاق امت با ولایت است، تأکید کرد: قرآن کریم در آیه ۵ سوره مبارکه ابراهیم فرمود: «وَ ذَکِّرْهُمْ بِأَیَّامِ اللَّهِ إِنَّ فِی ذَلِکَ لَآیَاتٍ لِکُلِّ صَبَّارٍ شَکُورٍ»؛ یعنی به یاد ایام الهی باش؛ و همیشه در این بیش از ۴۰ سال سعی شده و باید بشود که حماسه ۲۲ بهمن و ایثار و از خود گذشتی و وحدت و انسجام و قدرت رهبری و هدایت، بصیرت و معرفت و ده‌ها ویژگی مهم آن بازگو شود تا فراموش نشود. تا با یادآوری اهداف الهی، ارزش‌ها و آرمان‌های مقدس انقلاب، شعارها و مسیر و مقصد یعنی ایجاد تمدن نوین اسلامی گم نشود. چون به تعبیر حضرت امام (ره): «انقلاب ما محدود به ایران نیست. انقلاب مردم ایران، نقطه شروع انقلاب بزرگ جهان اسلام به پرچم‌داری حضرت حجت ارواحنا فداه است».

ماه دی برای امت اسلامی ماه حماسه، رشد و بصیرت شد

وی در ادامه بابیان اینکه انقلاب اسلامی علی‌رغم تمام دشمنی‌هایی که در حقش اعمال شد و خون‌های پاکی که ریخته شد، وارد چله دوم شد، گفت: رنگ دشمنی‌ها و روش کار تغییر کرد و درنتیجه ماه دی به ماه بهمن اضافه شد؛ و برای امت اسلامی ماه حماسه و رشد و بصیرت شد؛ پیام حضرت امام به گورباچف رهبر شوروی سابق، حماسه نهم دی، شهادت حاج قاسم سلیمانی، روز مقاومت، وفات مرحوم علامه مصباح یزدی، ۱۹ دی و ۲۶ دی. اگر ماه بهمن یادآور قدرت و توانائی حضرت امام در رهبری نهضت و همراهی مردم تا پیروزی انقلاب است، دی‌ماه یادآور قدرت رهبری حضرت آقا و بصیرت و همراهی مردم در حفظ و ثبات انقلاب است.

اتفاقات ماه دی تقارن معناداری دارد

خطیب نماز جمعه کرج بابیان اینکه ماه بصیرت است ماه دی؛ و اتفاقاتی هم که در این ماه افتاده تقارن معناداری دارد، گفت: حماسه ۹ دی با ارتحال عمار انقلاب علامه مصباح در ۱۲ دی و شهادت مالک اشتر انقلاب شهید قاسم سلیمانی، پیام‌های زیادی را به همراه دارد؛ یعنی دشمنان جبهه حق دائماً در حال نقشه کشیدن برای از پا درآوردن و زمین‌گیر کردن اهل ایمان هستند و تا آنجا که بتوانند با ترور و کشتن و حذف فیزیکی به هدف خود برسند، این کار را می‌کنند و در کنار این‌ها، تلاش می‌کنند با دروغ‌پردازی و شایعه‌پراکنی و تحریف و استفاده از رسانه و تبلیغات، افراد موردنظر خود را حذف کنند؛ یعنی هم ترور شخصی می‌کنند و هم ترور شخصیتی.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه بابیان اینکه وقتی صحنه جنگ این‌گونه است پس دو گروه از سربازان و افسران را لازم داریم، گفت: گروهی که با سلاح بجنگند و گروهی که با زبان خود بصیرت افزایی کنند و نقشه دشمنان را خنثی کنند. یکی از صحنه‌های مهم این نوع جنگ در تاریخ اسلام جنگ صفین بود که مالک با توان نظامی وارد عرصه پیکار شده بود و می‌جنگید و در طرف دیگر عمار یاسر با بصیرت بخشی خود جنگ روانی دشمن را خنثی می‌کرد و آگاهی لازم را می‌داد و بصیرت بخشی می‌کرد.

بصیرت یعنی قدرت تشخیص حق از باطل و بلافاصله بعد از تشخیص، موضعگیری و اقدام لازم در جهت حق

وی تصریح کرد: صحنه جنگ خیلی سخت و سنگین بود و هر کس تاب و تحمل نداشت؛ هم باید صابر می‌بودند و هم شاکر که قرآن می‌فرماید باید صبار و شکور بود. دوستان توجه دارید جنگ در جبهه جنگ نرم و ادراک، خیلی سخت‌تر و حساس‌تر از جنگ فیزیکی است. این جنگ، بصیرت می‌خواهد. بصیرت یعنی قدرت تشخیص حق از باطل و بلافاصله بعد از تشخیص، موضع‌گیری و اقدام لازم در جهت حق.

در چله دوم انقلاب بحث بصیرت بسیار مهم‌تر از مباحث دیگر است

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز بابیان اینکه امیرالمؤمنین علیه‌السلام فرمودند: «انسان کور باشد بهتر است از اینکه بی‌بصیرت باشد»، گفت: در چله دوم انقلاب بحث بصیرت بسیار مهم‌تر از مباحث دیگر است. چون میدان مبارزه حق و باطل بسیار پیچیده و عمیق شده و دیگر یک بعد ندارد بلکه ترکیبی و چندبعدی است که مهم‌ترین نقطه مورد هدف در این جنگ اراده‌ افراد است. تلاش برای تغییر باورهای افراد است. این نبرد پیچیده یک جنگ شناختی است. در این جنگ یا باید اسیر شد و تن به ذلت داد یا قوی. این‌که حضرت امام دائماً می‌فرمایند باید قوی شویم، ایران باید قوی باشد، یک بخش آن همین است.

ما به بشارتهای قرآنی ایمان‌داریم

آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه ما به بشارت‌های قرآنی ایمان‌داریم، گفت: ما به خدای تعالی بر اساس آیه ۲۵۰ سوره مبارکه بقره عرض می‌کنیم: «رَبَّنَا اَفْرِغْ عَلَیْنَا صَبْرًا وَ ثَبِّتْ اَقْدَامَنَا وَ انْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِین»؛ و البته خداوند تعالی هم وعده داده و در آیه ۱۳۹ سوره مبارکه آل‌عمران بشارت داده که: «وَ لَا تَهِنُوا وَ لَا تَحْزَنُوا وَ اَنْتُمُ الْاَعْلَوْنَ إِنْ کُنْتُمْ مُؤْمِنِینَ».

وی در ادامه افزود: در میدان بصیرت بخشی یکی از شخصیت‌های بی‌نظیر و بصیر، عالم ربانی و مجاهد نستوه، فقیه، حکیم و شخصیت معنوی و اخلاقی، مرحوم آیت‌الله‌ علامه مصباح یزدی است؛ که ۱۲ دی سالگشت ارتحال شخصیتی است که حضورش درصحنه‌ها و عرصه‌های مختلفِ فکری و سیاسی انقلاب، تعیین‌کننده و اثرگذار و ماندگار بوده است که حضرت آقا فرمودند: «بزرگداشت جناب آقای مصباح یکی از واجبات کارهای حوزه و روحانیت و ماها و همه است و بزرگداشت ایشان به ‌معنای زنده نگه‌داشتن جهت‌گیری ایشان و راه ایشان است». بعد راجع به ایشان تعابیری دارند که نشان‌دهنده جایگاه والا و شخصیت برجسته ایشان است. تعابیری نظیر صاحب‌نظر در مسائل اساسی اسلام، جبران‌کننده خلأ علامه طباطبایی و شهید مطهری، در دست داشتن مبانی فکری اسلامی. این‌ها مهم است و تبیین می‌خواهد.

علامه مصباح یزدی دارای یک مکتب تربیتی و هدایتی متقن و کم‌نظیر است

رئیس ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان البرز افزود: مرحوم علامه طباطبائی درباره ایشان فرمودند: «فکر او هیچ‌چیز دورانداختنی و زائدی ندارد»؛ یعنی در حقیقت دارای یک مکتب تربیتی و هدایتی متقن و کم‌نظیر است. ایشان به موضوع علوم انسانی ورود تخصصی داشت، دارای ابتکار و نوآوری بود. به‌طوری‌که حضرت آقا ایشان را به‌عنوان یکی از افرادی که عقبه تئوریک نظام هستند نام می‌برند.

علامه مصباح یزدی بدون هیچ ترسی وارد میدان روشنگری و افشاگری میشد

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه بابیان اینکه یکی از یادگارهای ایشان طرح ولایت است که آثار و برکات فراوانی تا امروز از جهت علمی و تربیتی برای جوانان و دانشجویان داشته است، گفت: در جهاد تبیین در بزنگاه‌ها بی‌نظیر بود. به‌خوبی دشمن و امتداد داخلی آن را می‌شناخت و برای مبارزه با آن بدون هیچ ترسی وارد میدان روشنگری و افشاگری می‌شد و از ملامت هیچ ملامت کننده‌ای هم هراس نداشت؛ وقتی به‌ حق می‌رسید بدون مصلحت‌اندیشی‌های عافیت طلبانه و بدون لکنت و بابیانی شفاف و رسا برای مخاطبین بازگو می‌کرد؛ که آقا فرمودند: «زبان گویا در اظهار حق داشتند»؛ و البته دشمنانش هم تا توانستند شخصیتش را ترور کردند و تهمت زدند و ملامت کردند.

حق‌گویی، دشمن درست کن است

وی بابیان اینکه علامه مصباح یزدی چون از ارزش‌های انقلاب دفاع می‌کرد و آرمان‌ها را تبیین می‌کرد و جلوی خط اعوجاج را می‌گرفت خیلی دشمن داشت، گفت: حق‌گویی، دشمن درست کن است. اهل بصیرت بود یعنی سه مؤلفه اصلی اسلام‌شناسی، دشمن‌شناسی و زمان‌شناسی را در حد اعلا داشت و به‌موقع عمل می‌کرد. همین ویژگی‌ها او را ملقب به عمار انقلاب کرد؛ اما عافیت‌طلبان همیشه ساکت‌اند و یا اگر حرف بزنند بالاخره نمی‌فهمیم چه گفت؛ آیا دفاع کرد؟ تکذیب کرد؟ انکار کرد؟ معلوم نمی‌شود. خدای تعالی با اولیائش محشور بگرداند.

شهید سلیمانی به‌حق یک شیعه تراز در دوران غیبت است

امام‌جمعه کرج بابیان اینکه این ماه دی گذشته از عمار، مالک هم داشت، گفت: مالک، سپهبد بسیجی شهید قاسم سلیمانی بود. باید عرض کنم که او به‌حق یک شیعه تراز در دوران غیبت است. او یاور امامش و جبهه حق بود. حضرت آقا روش سلیمانی را یک مکتب خواندند، یعنی او فقط یک فردی که باید تجلیل شود نیست؛ بلکه در جایگاه فرهنگ و اندیشه قرارگرفته است.

آیت‌الله حسینی همدانی افزود: مکتب، چارچوبی از مفاهیم و ارزش‌ها است که آینده و رویکرد و اهداف فکری و علمی و عملی فرد و جامعه را معین می‌کند؛ و حاج‌ قاسم‌ سلیمانی بافکر و اندیشه‌اش و همچنین سبک زندگی‌ و یک‌عمر مجاهدت و درنهایت با بدنی قطعه‌قطعه، یک مکتب شده برای رهروان راه انقلاب و عزت و استقلال؛ همان مکتب اهل‌بیت و امام که با آن دشمنی می‌کنند. حضرت آقا برای این مکتب مؤلفه‌هایی را مشخص کردند که شرح آن‌ها، تبیین ابعاد آن‌ها برای ادامه راه شهید و تحقق مکتب لازم است. فرصت تبیین نیست؛ اما خلاصه عرض کنم، مؤلفه‌ای مثل ایمان به خدا، بی‌اعتمادی مطلق به استکبار و قدرت‌های سلطه‌گر است.

حاج قاسم انقلاب اسلامی و مردمسالاری دینی را اولاً به گروههای مقاومت و بعد به جهان صادر کرد

وی بابیان اینکه شهید سلیمانی اهل جنگ و مبارزه و تدبیر نظامی بود اما با باورهای الهی و ارتباط دائمی با خدای تعالی، دستاوردهایی که با دستگاه‌های مادی قابل‌تحلیل نیست و نشان‌دهنده عظمت قدرت نرم انقلاب است را در دنیا به نمایش گذاشت، گفت: حاج قاسم فقط به‌عنوان یک فرمانده قوی در مقابل دشمن به کمک جبهه مقاومت نرفت، بلکه او گذشته از انتقال تجربه و دانش جنگ و تجهیزات نظامی، با استفاده از امکانات داخلی همان کشورها آن‌ها را مقتدر کرد؛ اما درعین‌حال انقلاب اسلامی را و مردم‌سالاری دینی را اولاً به گروه‌های مقاومت و بعد به جهان صادر کرد.

وقتی دشمن در مقابل گروه‌های مقاومت کم می‌آورد، سردار رشید ما سید رضی موسوی را در خانه‌اش ترور می‌کند

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز در ادامه افزود: کار بزرگ سردار این بود که با تقویت مادی و معنوی مقاومت، پدیده‌ای دائمی در مقابل رژیم صهیونیستی و نفوذ امریکا و دیگر کشورهای استکباری به وجود آورد که امروز آثار آن را می‌بینید؛ لذا به‌زعم باطل یک عده که فکر می‌کنند ما در آنجا حاضر نیستیم، باید بدانند که حاضر هستیم و همین حضور است که وقتی دشمن در مقابل گروه‌های مقاومت کم می‌آورد، سردار رشید ما سید رضی موسوی را در خانه‌اش ترور می‌کند. سرداری که تمام عمرش را به مقاومت خدمت کرد. شهادت این بزرگوار را به محضر فرمانده کل قوا و امت شهیدپرور و شما مردم بزرگوار و برادران غیور سپاه قدس و خانواده محترمش تبریک و تسلیت عرض می‌کنم.

رژیم صهیونیستی باید بداند که حتماً از او انتقام گرفته خواهد شد

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه این حرکات یعنی رژیم غاصب صهیونیستی در غزه در حال جان کندن است، گفت: رژیم صهیونیستی باید بداند که حتماً از او انتقام گرفته خواهد شد و مقدمه آن انتقام که بعدها رزمندگان اسلام و سپاه بزرگ اسلام از آن‌ها خواهند گرفت، همین مرگی است که شما در روزهای جمعه می‌فرستید.

اسرائیل بدان که نمی‌توانی از چاهی که برای خودت در غزه کنده‌ای خارج شوی

وی در ادامه تأکید کرد: اسرائیل بدان که نمی‌توانی از چاهی که برای خودت در غزه کنده‌ای خارج شوی. قطعاً در این چاه مدفون خواهی شد. اخیراً سید حسن نصرالله را هم تهدید کردند که او را هم مثلاً به شهادت می‌رسانند. همه این‌ها نشان‌دهنده همان تقلایی است که در حال جان کندن دارند.

بانوان نقش عمده‌ای در تهییج مسئله انتخابات دارند

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز در خاتمه اظهار داشت: حضرت آقا اخیراً که با بانوان سخن گفتند تأکید کردند که بانوان نقش عمده‌ای در تهییج مسئله انتخابات دارند و در بحث افزایش مشارکت نقش اساسی دارند که ان‌شاءالله در آینده به این موضوعات خواهم پرداخت.

در انتشار این خبر سهیم باشید:

پاسخی بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر وبسایت امام جمعه کرج در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.