در خطبه‌های نماز جمعه کرج مطرح شد:

قدردانی و حمایت امام‌جمعه کرج از نتیجه بررسی صلاحیت‌ها توسط شورای نگهبان / شورای نگهبان وظیفه پرشور کردن انتخابات را ندارد / با انتخاب درست کمبودها را جبران کنیم

کارشناس روابط عمومی ۰۷ خرداد ۱۴۰۰ ۰

نماز عبادی سیاسی جمعه هفتم خردادماه شهرستان کرج به امامت آیت‌الله حسینی همدانی، نماینده رهبر معظم انقلاب در استان البرز و امام‌جمعه کرج در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) کرج اقامه شد.

به گزارش روابط عمومی دفتر نماینده ولی‌فقیه در استان البرز و امام‌جمعه کرج، آیت‌الله حسینی همدانی ظهر امروز در خطبه‌های نماز عبادی سیاسی جمعه در مصلای بزرگ امام خمینی (ره) کرج با اشاره به هفتم خردادماه سالروز افتتاح اولین دوره مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۵۹، بیان داشت: این روز، روز مجلس و قانون نام‌گذاری شده است که هر دو عنوان مجلس و قانون مطالب فراوانی برای گفتن دارد که الحمدالله سخنان مهم و کارگشا را روز گذشته از حکیم انقلاب شنیدیم.

نمایندگان به فکر منصب نباشند

وی با تأکید بر اینکه تعاریف و تائید رهبر معظم انقلاب از یک سال عملکرد مجلس قابل‌توجه است، اظهار داشت: این تائید برای مجلسیان فرصت مغتنمی است که به مواد تأکید شده توسط ایشان اهتمام بیشتری داشته باشند و محکم‌تر از قبل راه را ادامه دهند و از آسیب‌هایی که هشدار دادند جداً فاصله بگیرند تا خدمتشان مایه سعادتشان باشد.

امام‌جمعه کرج در ادامه با اشاره به اینکه مسئله دخالت در امور اجرایی یکی از موارد مهم بیانات ایشان بود که واقعاً اگر توجه نشود فساد درست می‌شود و می‌کند، یادآور شد: متأسفانه همه شاهد مفاسد آن بودیم که نماینده مجلس ای در امور اجرایی وارد می‌شود و می‌خواهد فرماندار، استاندار یا مدیرکل نصب کند که ما مضرات و مفاسد آن را از نزدیک دیدیم.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه بابیان اینکه این مفاسد گاهی چنان ریشه‌دار می‌شود که بعد از اتمام دوره نمایندگی هم ادامه دارد، گفت: متأسفانه هنوز بعضی از افراد ادامه می‌دهند که در سطح کشور گزارش‌هایش هست.

وی در ادامه افزود: مسئله دیگری که رهبر معظم انقلاب فرمودند این بود که نمایندگان به فکر منصب نباشند که اگر چنین باشد نشان‌دهنده عدم اخلاص است و معلوم می‌شود که به دنبال پله‌ای می‌گشته است برای پریدن و پرواز کردن و کارش برای رضایت خدا و مردم نبوده بلکه شخص ریاست‌طلبی است که به مجلس رفته و حالا رایزنی می‌کند برای اینکه وزیر یا استاندار شود.

نماینده ولی‌فقیه در استان البرز خاطرنشان ساخت: ان‌شاءالله مجلس انقلابی با این تأییدیه به فعالیت‌های انقلابی خودش در وضع قوانین و نظارت بر قوانین پرتوان‌تر از گذشته در خدمت اسلام و انقلاب باشد.

تا امروز به معنای واقعی کلمه دولت اسلامی نداشته‌ایم

آیت‌الله حسینی همدانی در بخش دیگری از بیانات خود با اشاره به سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، اظهار داشت: کشور در آستانه انتخابات مهم ۲۸ خرداد برای انتخاب عالی‌ترین مسئول اجرایی کشور قرار دارد و وظیفه همه در هر جایگاهی که هستند خطیر است لذا تک‌تک افراد باید تلاش کنیم تا دولت تراز نظام اسلامی شکل بگیرد که لازمه آن این است که دولت مؤمن حزب‌اللهی که از شاخصه‌های انقلابی هم برخوردار است تشکیل شود.

وی در ادامه به بازخوانی بیانات رهبر معظم انقلاب پرداخت و تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب ۲۱ سال قبل در جمع کارگزاران نظام ضمن تشریح فرایند ۵ مرحله‌ای انقلاب اسلامی فرمودند ما تاکنون یک نظام اسلامی را مهندسی کرده و طراحی و پایه‌ریزی نموده ولی هنوز دولت اسلامی نداریم و یا ویژگی‌های یک دولت اسلامی را هنوز در صاحب‌منصبان و مجریان به‌طور کامل نمی‌توان یافت لذا این نکته مهمی است که ۲۱ سال قبل گفتند از آن روز و تا به امروز هنوز این مسئله تحقق پیدا نکرده است و تا امروز به معنای واقعی کلمه دولت اسلامی نداشته‌ایم.

خطیب نماز جمعه کرج در ادامه خاطرنشان ساخت: خوب است در این فرصت بسیار مبارک انتخابات همه‌کسانی که به گفتمان انقلاب اسلامی علاقه‌مند هستند به تبیین و استحکام و کارآمدی تفکر انقلابی بپردازند و مسائل اصلی کشور و راه‌حل‌های مبتنی بر آرمان‌های انقلاب را تشریح و نسبت به گرایشات خودباختگی و محافظه‌کاری و دلدادگی به غرب و امثال این‌ها که به جامعه تحمیل و عزم مردم را هم دچار تردید کرده اقدام داشته باشند و افرادی که می‌توانند باید وارد عرصه شوند لذا باید دنبال کسی بود که بتواند با مدیریت توانا و پرکار و با برنامه و انقلابی اقدام لازم را برای به‌کارگیری همه قابلیت‌ها داشته باشد.

آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه شاخص‌های دولت تراز دهه پنجم انقلاب را باید تبیین کرد و بر اساس آن باید انتخاب کرد، گفت: انتخابات برای مردم فرصتی است برای گزینش بهترین‌ها چون فقط رئیس‌جمهور را انتخاب نمی‌کنیم و وقتی رأی دادیم رئیس‌جمهور انتخاب کردیم بلکه به‌تبع او وزرا، استانداران و فرمانداران را هم انتخاب می‌کنیم و همین‌طور تا بدنه دستگاه اجرایی کشور همه این‌ها انتخاب می‌شوند لذا مردم هرچه در انتخاب خودشان دقیق‌تر باشند دولت برآمده از رأی آن‌ها در پاسخگویی به نیازهای انقلاب و نظام توانمندتر و متعهدتر خواهد بود.

وی در ادامه به بازخوانی بیانات بنیان‌گذار کبیر انقلاب اسلامی در خصوص اهمیت انتخابات پرداخت و گفت: حضرت امام فرمودند ازجمله اموری که اجانب به آن دامن می‌زنند همین مسئله انتخابات است هر انتخاباتی که در ایران می‌شود این‌ها می‌گویند مردم این دفعه نمی‌آیند؛ مردم سست و خسته شده‌اند و در یک بیان دیگری دارند الآن هم عده‌ای در خارج نشسته‌اند و تبلیغ می‌کنند که این دفعه دیگر مردم خسته شده‌اند و شور سابق را ندارند و از این قبیل حرف‌ها مواردی که ایشان این‌طور گفتند که با امروز تطبیق دارد زیاد است.

۹ شاخصه‌ انتخاب اصلح

نماینده رهبر معظم انقلاب اسلامی در استان البرز در بخش دیگری به بیان شاخصه‌های انتخاب اصلح پرداخت و گفت: کسی را که می‌خواهیم انتخاب کنیم که این دولت را تشکیل دهد باید این ویژگی‌ها را داشته باشد؛ اول، به اصول، مبانی، آرمان‌ها و اهداف انقلاب اسلامی معتقد و وفادار باشد؛ دوم، اعتقاد راسخ به‌نظام ولایی داشته باشد و پرتوان در پیشبرد اهداف انقلاب و ولایت حرکت کند؛ سوم، به پیشرفت‌های علمی و فناوری‌های ایران و توانایی‌های داخلی اعتقاد داشته و خود نیز از توان علمی و تجربه و تخصص بالا برای پیشبرد اهداف انقلاب در دهه پنجم انقلاب برخوردار باشد؛ چهارم، استکبارستیز بوده و مرعوب غرب نباشد و درک عمیق و درستی از موقعیت نظام اسلامی و اوضاع داخلی و خارجی و تهدیدات و نقشه‌های دشمنان داشته باشد.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه افزود: پنجم، خود را خدمتگزار مردم دانسته و تمام توان خود را برای رفع مشکلات مردم به کار ببندد و در همه حال با مردم صادق باشد؛ ششم، شرح صدر در برخورد با مسائل را داشته باشد و روحیه عافیت‌طلبی و دنیاگرایی و زندگی اشرافی نداشته باشد و بیت‌المال را امانت بداند و حفظ کند؛ هفتم، استقلال کشور را در همه شئون اصل دانسته در مقابله با دشمنان و ضدانقلاب و معاندان مرزبندی روشن داشته باشد؛ هشتم، از مدیریت جهادی و اندیشه و تفکر بسیجی برخوردار بوده روحیه و عمل انقلابی داشته باشد و با همه نوع فساد اقتصادی اخلاقی رانت‌خواری ویژه خواری و امثال این‌ها مقابله کند؛ نهم، از مکتب امام و خط امام دفاع کرده جلوی تحریف را گرفته و در همه موضوعات بیان رهبری را فصل الخطاب بداند.

وی در ادامه افزود: شما می‌بینید که سیاست‌های کلی نظام برای جمعیت، سیاست‌های کلی نظام برای محیط‌زیست، سیاست‌های کلی نظام برای اقتصاد مقاومتی، سیاست‌های کلی نظام برای انتخابات و امثال‌ذلک که ۴۰ مورد تقریباً از این سیاست‌ها داریم بعد همه این‌ها هست اما دنبال چیز دیگری می‌گردند و روی این سیاست‌ها کار کارشناسی شده است اما دنبال نمی‌کنند به‌هرتقدیر ان‌شاءالله این مراحل را شما در انتخاب آن فردی که موردنظر هست در نظر بگیرید و با داشتن شاخصه‌ها رأی دهید.

شورای نگهبان از قانون اساسی صیانت می‌کند

رئیس شورای فرهنگ عمومی استان البرز در بخش دیگری از بیانات خود در واکنش به انتقادها به شورای نگهبان درباره رد صلاحیت‌ها، گفت: حملاتی که به این رکن قویم نظام اسلامی و تهمت‌هایی که زده می‌شود و بعضی خواسته یا ناخواسته خود را در مقابل نظام قرار می‌دهند دفاع بر همه لازم است و از این جایگاه همه باید دفاع کنند و لازم است تا می‌شود مبانی تصمیمات شورای نگهبان را برای عموم مردم و همچنین جایگاه شورا را تبیین و تقویت کنیم و اگر انتقاد عالمانه و محققانه‌ای هم بود باید شنید و رفع اتهام کرد و هم تذکر داد و هم تصحیح کرد و هم اگر اتهامی هست رفع اتهام کرد اما هرگز نباید این جایگاه رفیع را تضعیف کرد.

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه افزود: از روز اول دشمنان نظام نقش اساسی شورا را شناختند و به آن در مقاطع مختلف تاختند تا او را مثل زمان مشروطه از کار بیندازند و در داخل هم بعضی‌ها ناآگاهانه و طوطی‌وار همان حرف‌های دشمنان را تکرار کردند و می‌گویند تائید صلاحیت‌ها را جوری انجام می‌دهد که به خواسته خودش برسد یا برای حفظ حکومت حقوق مردم را محدود می‌کند این تهمت است.

وی بابیان اینکه شورای نگهبان از قانون اساسی صیانت می‌کند، گفت: حضرت امام مکرر این را می‌فرمودند که حفظ نظام از اوجب واجبات است کسانی که داعیه خط امامی و انقلابی گری هم بعضی‌هایشان دارند چرا بعضی از حرف‌ها را می‌زنند در بیان مطلب برای مردم با شیطنت مباحث را خلط می‌کنند و وظایف دستگاه‌های دیگر را به گردن شورا می‌اندازند تا تضعیف کنند.

شورای نگهبان وظیفه پرشور کردن انتخابات را ندارد

رئیس ستاد امربه‌معروف و نهی از منکر استان البرز در ادامه خاطرنشان ساخت: وظیفه شورای نگهبان در محدوده صلاحیت‌هاست و وظیفه پرشور کردن انتخابات را ندارد. پرشور کردن انتخابات کار دستگاه‌های دیگر و خود مردم است و یا مصلحت‌اندیشی کردن که کار شورای نگهبان نیست که بعضی ادعا دارند.

آیت‌الله حسینی همدانی بابیان اینکه اگر بحث مصلحت‌اندیشی در شورای نگهبان بیاید به آن معنا که در ذهن بعضی هست دیگر هیچ معیار و ملاکی را نمی‌توانیم در نظر بگیریم، عنوان کرد: قانون ملاک است. طبق قانون هرچه که هست انجام می‌دهند. نتیجه و اثرش هم مشخص می‌شود. وظیفه شورای نگهبان این است؛ اما اینکه بگوییم برای پرشور شدن که این هم ‌محل بحث است بیاییم فلان شخص را هم تائید کنیم برخلاف موازین. بعد این دوره این‌طور شود دوره‌های بعد باید چگونه عمل کرد؟

شورای نگهبان باید به مر قانون عمل کند

وی بابیان اینکه شورای نگهبان باید به مر قانون عمل کند، گفت: جالب است جائی که وظیفه قانونی دارد و ورود می‌کند می‌گویند چرا ورود کرد بگذارید مردم خودشان انتخاب کنند و وقتی درجایی وظیفه‌ای ندارد و ساکت است فریاد می‌زنند که چرا شورای نگهبان ورود نمی‌کند. در سخنرانی‌ها دیده می‌شود و شنیده می‌شود که بعضی وظائف جدیدی برای شورا تعریف می‌کنند. مثلاً می‌گویند خود این آقایان آیا تا حالا توانسته‌اند برنامه‌ای برای کشور یا استانی بدهند و امثال این‌ها. این ذهن مردم را به تشویش انداختن است. خلط مبحث است. مگر وظیفه شورای نگهبان نوشتن برنامه برای کشور است؟ یا برای استان‌هاست؟!

رئیس شورای سیاست‌گذاری امور مساجد استان البرز بابیان اینکه بعضی طوری دلسوزانه استدلال می‌کنند برعلیه شورای نگهبان که با استدلال فتنه گران یکی می‌شود، گفت: بعضی‌ها آن‌قدر بی‌انصاف‌اند که دلسوزانه برعلیه شورای نگهبان حرفی می‌زنند که خیلی خطرناک است. مثلاً از مشارکت کم می‌گویند. آیا مشارکت کم واقعاً ریشه‌اش این است که کسی احراز صلاحیت نشده بود یا احتمالاً علت مشارکت کم، بدعمل کردن مدیران و دولتی‌ها و مسئولین اجرایی و ناکارآمد نشان دادن نظام و این‌طور چیزهاست؟! و البته حضرت آقا هم دیروز این شبهه را یک پاسخی دادند.

ملاک حال فعلی افراد است / اگر دلسوز مردم هستید در مسیر اقتدار و عزت مردم حرکت کنید

آیت‌الله حسینی همدانی با تأکید بر اینکه قانون اساسی میثاق ملی ماست و کسی که در طول سالیان به این میثاق ملی توهین و تضعیف کرده و قانون را به تمسخر گرفته قطعاً صلاحیت ندارد تا سکان‌داری اجرای همین قانون را به عهده داشته باشد، خاطرنشان ساخت: در هر دوره پرونده افراد مستقلاً برای همان دوره بررسی می‌شود و از اول، شرائطِ احراز را می‌سنجند چون ملاک حال فعلی افراد است. اصلاً اصل استصحاب در اینجا ورودی ندارد. لذا عزیزان توجه دارید هر دستگاهی که اثرگذاری‌اش بیشتر باشد ناراحتی دشمنان خارجی و احمق‌های داخلی بیشتر است. اگر دلسوز مردم هستید در مسیر اقتدار و عزت و عظمت مردم حرکت کنید.

وی بابیان اینکه امروز برای حل مشکلات کشور که آن‌ها را کسانی درست کرده‌اند که القاء می‌کنند رأی ندهیم، باید بیشتر درصحنه باشیم، اظهار داشت: مشکلات را خودشان درست کردند و حالا میگویند رأی ندهید. برای اینکه جواب آن‌ها داده شود باید حضور حداکثری داشت. به فضل الهی با مشارکت حداکثری انتخاباتی را رقم خواهیم زد که وحدت‌آفرین باشد و دشمن سوز انشاء الله.

مقابله و زیر بار تصمیم شورای نگهبان نرفتن مصداق افساد فی‌الارض است

نماینده رهبر معظم انقلاب در استان البرز در ادامه به بازخوانی بیانات امام خمینی (ره) درباره شورای نگهبان پرداخت و گفت: امام دربیانی مقابله و زیر بار تصمیم شورای نگهبان نرفتن را مصداق افساد فی‌الارض می‌دانند. اگر کسى بخواهد فساد کند و به مردم بگوید که این شوراى نگهبان کذا، این فساد است، یک همچو آدمى مفسد است و باید تحت تعقیب مفسد فی‌الارض قرار بگیرد.(صحیفه امام، ج ۱۴، ص ۳۷۰) لذا این خیلی مهم است و کلمات و بیانات رهبری را هم در تائید و تکریم و قانونی بودن تصمیمات شورا دیده‌اید؛ بنابراین ما شورای نگهبان را حافظ انقلاب از انحراف دانسته قاطعانه از روش و اقدام عزیزان در صیانت و عمل به قانون حمایت می‌کنیم.

حضور درصحنه انتخابات حفاظت از خون شهداست / با انتخاب درست کمبودها را جبران کنیم

آیت‌الله حسینی همدانی در ادامه با تأکید بر اینکه برای رسیدن به استقلال و تشکیل نظام اسلامی شهدای بسیاری جان خود را فدا کرده‌اند، گفت: نباید به بهانه‌ی اینکه فلان وزیر و مدیر و فلان کس اشتباه کرد قهر کنیم و مثلاً بگوییم که در انتخابات شرکت نمی‌کنیم. باید بدانیم حضور درصحنه انتخابات حفاظت از خون شهداست؛ از آن شهید ۱۲، ۱۳ ساله تا شهید سلیمانی. با انتخاب درست کمبودها را جبران کنیم. ان‌شاءالله این خواسته حضرت آقا و دعایی که دارند محقق شود که فرمودند: بنده امیدوارم مردم همّت کنند و خدای متعال لطف کند و این انتخابات مایه‌ی سربلندی کشور، مایه‌ی عزّت کشور بشود ان‌شاءالله.

تأکید امام‌جمعه کرج بر وحدت و اجماع نیروهای ارزشی در انتخابات شورای شهر

وی در بخش پایانی بیانات خود با اشاره به نکته استانی بابیان اینکه تأکید من بر وحدت و اجماع نیروهای ارزشی است، گفت: دوستان باهم یکدل شوید و برای انتخاب افراد یک پارلمان شهری قوی باوجود عناصر کار بلد و مؤمن و جهادی و البته اگر ببینیم تعارض منافع آقایان نمی‌گذارد کار درست پیش برود روش دیگری را برای انتخاب به مردم آموزش خواهم داد که مسیر دیگری را بروند.

امام‌جمعه کرج در خاتمه با اشاره به مشکلات بیمارستان امام خمینی، بیان داشت: الحمدالله بعد از پیگیری‌هایی که انجام گرفت و مساعدت و حکم نهائی دستگاه قضای استان راجع به بیمارستان حضرت امام که عن‌قریب ابلاغ خواهد شد. ان‌شاءالله با برگشتن بیمارستان به جایگاه قبلی و مدیریت جدید که بنیاد شهید و شورای همیاری شهرداری باهم این مسئولیت را به عهده می‌گیرند شاهد مرتفع شدن مشکلات متعدد کادر و پرسنل و مردم باشیم. این بیمارستان، بیمارستان معظمی است؛ انشاء الله به چرخه درمانی استان برگردد و مردم شاهد بهره‌برداری آن باشند.

در انتشار این خبر سهیم باشید:

پاسخی بگذارید

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیر وبسایت امام جمعه کرج در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.